Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe, İstanbul’a en yakın kayak merkezi. Yaklaşık 1.500 m yüksekliğe sahip bir dağ, bu nedenle 2.000 m yükseklikte olan Uludağ’dan daha kısa bir sezona sahip. Daha uzakta bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi hakkındaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yakın olduğundan, günübirlik gitmek için çok uygun. TEM’de Sapanca’ya doğru giderken hep önünden geçtiğimiz Kartepe aslında çok kolay ulaşılan bir yer. Aşağıdaki fotoğrafta tam karşıda tepesi bulutlu görülen dağ Kartepe.

Kartepe-Yol1

Kartepe’ye gitmek için İzmit-Doğu gişelerinden çıkmanız gerekiyor. Gişe tabelalarından itibaren Kartepe yönlendirmeleri başlıyor. Bu nedenle yolu tarif etmek çok gerekli değil. Anadolu yakasından 1 saatte Maşukiye köyüne, oradan da 20 dakikada Kartepe zirveye rahatça varabilirsiniz. Yol Kartepe Belediyesi tarafından çok iyi temizleniyor, bu nedenle çok sert hava koşulları yoksa zorlanmadan yukarıya çıkabilirsiniz. Yine de karlı havalarda yanınızda muhakkak zincir bulundurun.

Kartepe-Yol2

Dağda sadece bir otel var. The Green Park Kartepe. Pistlerin yatırımını yapmış olan bu otel, yukarıdaki her şeyin hizmet sağlayıcısı. Otele vardığınızda otoparka günübirlik girmek için 10 TL ücret ödüyorsunuz.

-Güncelleme- 2016 yılında otopark ücreti 20 TL olmuş. 2017 yılında da hala 20 TL.

-Güncelleme- 2018/2019 sezonunda otopark 25 TL olmuş.

-Güncelleme- 2019/2020 sezonunda otopark 30 TL olmuş.

-Güncelleme- 2020/2021 sezonunda otopark hala 30 TL.

-Güncelleme- 2022/2023 sezonunda otopark 50 TL olmuş.

Büyükçe bir otopark mevcut ancak hafta sonları bu otoparka girmek pek mümkün olmuyor, otele yakın yol kenarına aracınızı bırakabiliyorsunuz. Otel ana binasının hemen altında pistler başlıyor.

Kartepe-Otel1

Eskiden aşağıdaki telesiyej noktalarında skipass satılıyordu. O zamanlar otoparktan doğruca piste inip, aşağıya indikten sonra skipass alınabiliyordu. Ancak artık sistem değişmiş. Skipass kayak odasının hemen yanında bir odada satılıyor. O nedenle kayağa başlamadan önce bu noktaya uğramanız gerekiyor. Kartlar depozitolu olmuş. 30 TL nakit verip kartı alıyorsunuz. Akşam çıkarken de kartı geri götürüp paranızı geri almanız gerekiyor. 2014-2015 skipass ücret tablosu şöyle.

Kartepe-Skipass2015

-Güncelleme- 2015-2016 skipass ücret tablosu şöyle. Bu arada bir not düşelim, sömestr tatilinde hafta içi de hafta sonu fiyatlarını uyguluyorlar.

Kartepe-Skipass2016

-Güncelleme- 2016-2017 skipass ücret tablosu aşağıda.

-Güncelleme- 2018-2019 skipass ücret tablosu aşağıda.

-Güncelleme- 2019-2020 skipass ücret tablosunun fotoğrafını çekmeyi unutup döndük, ama hafta içi tüm gün 120 TL idi. Kart depozitosu da 30 TL.

-Güncelleme- 2020-2021 skipass ücret tablosunda dev bir gelişme olmuş, dijital ekran yapmışlar. Artık A4 kağıt asmıyor olmalarına şaşırdık tabi. Fiyatlar hafta sonu da hafta içi de aynı. Yarım gün saat 12:30’dan itibaren çalışıyor. Geçen yıla göre dev bir zam olduğu dikkatimizden kaçmadı elbette.

-Güncelleme- 2021-2022 skipass ücret tablosu aşağıda. Günlük skipass 200 TL., depozito da 50 TL olmuş.

Kayak yapacaksanız ve kendi kayak takımlarınız yoksa buradan kiralayabilirsiniz. Ancak, otelden daha ucuza, dağa çıkmadan önce Maşukiye köyündeki bir çok kayak kiralama firmasından (biz hep Kardan Adam’dan kiralıyoruz) da kiralayarak gelebilirsiniz. Kayak yapmayı bilmeyenler için burada kayak dersi alma imkanı da var. Kayakla hiç ilgilenmeyenler ise telesiyejlerle pist başlarına rahatça gidip manzarayı izleyip geri dönebilirler. Kafelerde oturup serin ve temiz havada bir şeyler yiyip içebilirler.

-Güncelleme- 2018/19 sezonunda kayak yapmayanlar için bazı eğlenceler eklenmiş. Zipline ve zıplama gibi bazı aletler yerleştirilmiş, bunlardan faydalanabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi’nde 4 ana pist var. Otel Pisti, Geyikalanı, Kartepe ve Karlıktepe. Bunlardan Karlıktepe’ye teleski ile çıkılırken, diğerlerine telesiyejle çıkılıyor. Bu pistlerin birden fazla iniş rotası bulunduğundan otelin reklamlarında daha fazla pistten bahsediliyor.

Kartepe-Kartepe-1

Yukarıdaki fotoğraf telesiyejle Kartepe’ye çıkarken çekildi. Sağ tarafta Geyikalanı, karşıda Otel, solda da Karlıktepe çıkışları bulunuyor.

Kartepe-Geyikalan-1

Yukarıda Geyikalanı telesiyeji ve aşağıda pistin geniş bir kısmı görünüyor. Bu pist başlangıç seviyesindeki kayakçılar için çok uygun. Genelde az eğimli ve geniş.

Kartepe-Geyikalan-2

Pistin sonlarına doğru dik ve zorlu bir kısım var ancak yine de çok zorlanmadan iniliyor.

Kartepe-Geyikalan-3

Aşağıdaki video Geyikalanı pistinin orta bölgesideki geniş alanda çekildi.

Otelden aşağıya inilen ve en basit pist olan Otel pisti genelde acemiler ve ders alanlarca kullanılıyor. Bu pistte çok düşen kalkan oluyor ve bu nedenle ilk iniş haricinde pek kullanmamak daha doğru bence.

Kartepe-Geyikalan-4

Geyikalanı pistinin zirvesinde manzara oldukça güzel. Yukarıda görüldüğü gibi Sapanca gölü hemen ayaklarınızın altında. Zirvede rahat bir kafe bulunuyor. Yeme, içme çok pahalı değil.

Kartepe-Geyikalan-5

Kartepe pistinin çıkışı daha yaman. Bu tarafta telesiyejler 3 kişilik.

Kartepe-Kartepe-2

Zirveye yaklaştıkça rüzgarın ve soğuğun arttığını hissedebilirsiniz. Bu zirve çok daha zorlu pistlere sahip ve acemilerin denememesi gereken bir yer.

Kartepe-Kartepe-3

Ancak çok da uzman olmak gerekmiyor. Hızını kontrol edebilen orta ayar bir kayakçı biraz yorularak da olsa çok zorlanmadan inebilir. Aşağıdaki video Kartepe pistlerinin en soldaki en kolayından inişte çekildi.

Kartepe-Kartepe-5

Kartepe’ye çıkarken bir tarafta Sapanca gölü daha da yüksekten görülürken, diğer tarafta İzmit Körfezi de önünüzde beliriyor.

Kartepe-Kartepe-6

Bu zirvede hava şartları daha sert olduğunu her yerde hissettiriyor.

Kartepe-Kartepe-7

Yukarıdaki fotoğraf Kartepe zirvede çekildi, aşağıdaki fotoğraf da aynı gün Geyikalanı zirvede çekildi. Aradaki ısı farkı ağaçların dallarından çok net belli oluyor sanırım.

Kartepe-Geyikalan-6

-Güncelleme- Yıllardır çalışırken yakalayamadığımız Karlıktepe teleski’yi Ocak 2019’da çalışırken yakalayınca hemen çıkıverdik.

Aslında bu bölge çok keyifli pistlere sahip ama maalesef tesis yönetimi bu tarafa çıkışı açmışsa da pistleri temizlememiş. Epey de kar yağmış olduğundan teleski yanındaki iniş bol karlıydı ve inişte oldukça zorlandık. Gerçekten bu kadar ücret alıp da pistleri temizlememelerini anlamak mümkün değil. Bir gazla üstteki resimde de görünen sağa giden pist açılmıştır diye tekrar çıktık, ama maalesef bu taraf da temizlenmemişti. Oldukça da az eğimli olduğundan kendimizi çeke çeke oldukça yorulduk. Manzara güzel ama pistler kötü. Karlıktepe’de zaman kaybetmeye değmez.

İstanbul haliyle deniz seviyesinde olduğundan, dağa tırmanmaya başlamadan önce yukarıda havanın ne kadar değişeceğini tahmin etmeniz zor. Diğer yandan Meteoroloji de yukarının tahminini vermiyor. Benim gitmeden önce muhakkak baktığım Snow-Forecast hava tahmin sitesinin Kartepe için olan sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kayak yapmasanız bile, dağ yolu üzerindeki restoranlarda kahvaltı yapmak ya da yemek yemek için, yukarının da temiz havasından faydalanmak için, kısacası keyifli bir kaçamak için Kartepe güzel ve yakın bir tercih.

Gürkan, Mart 2015 ve sonraki neredeyse her yıl.

Son Güncelleme, Gürkan, Ocak 2021

Kartalkaya Kayak Merkezi hakkındaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

“Kartepe Kayak Merkezi” üzerine 19 yorum

 1. Tebrik ederim, yazınız çok açıklayıcı ve gerçekçi olmuş, bir kez daha gitmiş kadar oldum.Emeğinize sağlık.

 2. Kendimize ait masa veya masasiz mangal yapmak icin bir varmi. Varsa tavsiye verebilirmisiniz

 3. Zirvede böyle bir imkan yok. Yol üzerinde birkaç tane bu tip tesis gözümüze çarptı ama tavsiye verebilecek bilgiye sahip değiliz maalesef.

 4. benim daha önce hiç kayak ve kar tecrübem yok ailecek günübirlik veya konaklamalı gitmek istiyoruz neler önerirsiniz acaba teşekkürler şimdiden. [tabi çok yüksek bütçelere sahip degiliz

 5. Kayak ekipmanlarını kendimiz götürdüğümüz de ücretsiz kayabilecek bir bölge var mi? Çocuklar için kızak yetişkinler için kayak yapabileceğimiz ücretsiz bir alan.

 6. Öncelikle kayak yapmayı öğrenmek için ders almanızı tavsiye ederim ama Kartepe bu konuda fazla alternatife sahip değil, Uludağ gibi daha çok tesisin olduğu bir yerde daha rahat öğrenirsiniz. Kartepe tesisi maalesef ucuz değil, aksine fazla pahalı. Rekabet olmadığı için de diledikleri fiyatı yazıyorlar ve hizmeti doğru vermek gibi bir dertleri yok.
  Kayak yapmayan birisi için kar tatili çabuk sıkılacağı bir süreçtir, konaklama yapmadan önce günübirlik gidip deneyin bence.
  İyi tatiller :)

 7. Umarım yazıya değil de tesise kötü demişsinizdir. Yorum tarihinizden sömestr kalabalığına yakalandığınızı tahmin ediyorum, haklısınız. Tesisin yeni yatırım yapmadan yıllardır sadece ski-pass fiyatlarını arttırmaktan başka bir şey yapmadığını görüyoruz. Yakınında daha iyi hizmet vermek isteyen başka bir tesis açılmazsa böyle devam edecek gibi.

 8. Kartepe’de para vermeden yapabileceğiniz pek bir şey yok maalesef. Gezmeye bile gitseniz otopark parası vermeniz lazım. Kayak yapmak için ski-pass almak zaten şart, ücretsiz kaymak başka yerde de mümkün değil malum. Tesis içinde kızakla kayılan ve yukarıya yürüyen bantla çıkılan bir alan mevcut, ama ücretsiz değil.
  Zirve yolundaki restoranlar genelde kızaklar için uygun alanlar hazırlıyorlar, orada da kızak kiralayabilirsiniz, yiyip içtiğiniz müddetçe kızakla kaymaya para isteyeceklerini sanmıyorum, ama çok emin değilim.

 9. skipass ücretleeri kişi başı mı mesela 2 ebeveyn 2 cocuk gitsek 4 ayrı skipass almak zorundamıyız yoksa bir tanesini hepimiz kullanabilirmiyiz.

 10. Maalesef. Bu ücretler kişi başı. Herkese bir kart almanız gerekiyor.
  Aynı kartla bir kişi turnikeden geçince, (tahminimce) 10 dakika kadar sonra başka birisi de yukarıya çıkabilir ama epey zahmetli olacaktır. Kişinin yukarıya çıkıp kayarak inip tekrar turnikeye geleceği zaman aralığından bahsediyorum. Ona göre ayarlıyorlar.

 11. Merhaba biz günübirlik gelmek istiyoruz cumartesi günü ama bize otopark ücreti hariç birçok yere giriş ücretli denildi(kayak, kızak hariç) acaba bu dogrumu

 12. Otopark ücretli, diğer alanlara giriş ücretli değil ama kullanmak ücretli. Yani kayak pistine yürüyerek girebilirsiniz ama telesiyeje binmek isterseniz kart almanız lazım.
  Dolaşmak bedava, kullanmak parayla diyelim.

 13. Kayak merkezindeki cafe restoranlardaki fiyatlardan örnek verebilirmisiniz. Yazınız kayakseverler için gayet güzel emeğinize sağlık

 14. Çok teşekkürler.
  Bu yazıdaki telesiyej ücretlerini her sene güncelliyorum ama restoran fiyatlarını şimdi yazsam seneye güncel kalmayacak. Çok da iyi hatırlamıyorum açıkcası. En iyisi hiç yazmamak. Sadece pahalı olduğunu söyleyebilirim. Şehir içi fiyatlarının en az iki katı diye düşünebilirsiniz.

 15. Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkur ederiz,Telesiyej deki kısa tur nasıl oluyor, tek bir piste gidip dönmek mı , bir süre kısıtlaması var mi

 16. Merhabalar. Gidip dönmeyi kapsıyor. Gün içinde geri dönmeniz gerekiyor sadece, ki zaten dönersiniz :)
  Zaten sadece çıkarken kart okutuyorsunuz. Kayak tesisi olduğu için normalde herkes kayarak döner, o nedenle dönüşte turnike bulunmuyor.

 17. Mükemmel bir rehber olmuş, emeginize sağlık. Çok faydalandım.

Söyleyecek sözü olan?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.